NRD Начало
Петък, 25 Октомври 2024
Начало Тонът на времето Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника
310
Тонът на времето

Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име. Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“

| 24 Октомври 2024, 21:48 ч.
Изложбата
Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника
Снимка © БТА

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.

За първи път Световното първенство по спортни танци ще се проведе в зала „Арена“ в Бургас между 30 август и 1 септември, съобщават организаторите от Българска федерация по спортни танци и клуб по спортни танци “Бургас”.

Двойки от над 25 държави ще вземат участие в шоу програмите на мащабния форум по латиноамерикански танци, който е подкрепен от Международната федерация по танци и се осъществява със съдействието на Община Бургас.

Състезатели от Грузия, САЩ, Молдова, Украйна, Румъния, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Узбекистан, Казахстан, Германия и България са част от записалите се за участие, чиито представители ще танцуват в Бургас. Участниците ще се състезават в няколко категории, разделени на двойки и соло изпълнители. Те ще представят свои оригинални хореографии в стилове като румба, ча-ча-ча, пасо добле, джайф и други. Тяхното представяне

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

Няма друга холивудска звезда, която да е така свързана с Венеция, като Джордж Клуни, съобщи Асошиейтед прес.

Актьорът за пръв път участва на кинофестивала във Венеция преди 26 години с "Извън контрол", преди 19 години дебютира като режисьор с "Лека нощ и късмет", с който е номиниран за най-добър режисьор, а преди десет години се ожени за Амал Аламудин в петзведния хотел Aman Venice Grand Canal.

Венеция е градът, за който той, както и мнозина други, смятат, че е сред най-красивите в света. Но за разлика от повечето хора Клуни притежава къща с петнадесет спални на няколко часа път от града, на брега на езерото Комо, която се появява и в кадри от "Бандата на Оушън".

Макар никога да не е прекален далеч от Венеция и от филмовия фестивал, провеждащ се там, е изненадващо, че Клуни не е представял свой филмов дебют в града от седем години. Това обаче ще се пр

Самостоятелната изложба на скулптора Радостин Дамасков ще бъде открита днес в галерия „Минерва“. 

Изложбата може да бъде видяна от 8 август до 9 септември, съобщават организаторите.

Радостин Дамасков е роден през 1957 г. в град Бургас. Завършил е скулптура през 1982 г., а от 1987 г. е член на Съюза на българските художници.

Дамасков е участвал в много изложби в България и чужбина, както и в международни симпозиуми по скулптура. Работи в областта на малката пластика и монументалните форми. През 2010 г. печели национален конкурс и реализация на паметник на поетесата Петя Дубарова.

През 2011 г. създава първия нулев километър в България, намиращ се в град Бургас. За своите скулптури в камък и бронз получава дипломи от Министерствата на културата в Унгария, Грузия и Армения, както и почетния знак на Бургас. 

Творби, дело на Дамасков, са притежа

Институтът за съвременно изкуство – София (ИСИ - София) представя изложбата „Спътници в живота“ - инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев. Куратори на експозицията са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. Творбите може да бъдат разгледани от 27 септември до 25 октомври в галерия ИСИ-София, съобщават организаторите.

„Третата глава на „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува. „Спътници в историята“, специфичната за мястото инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев в галерията на ИСИ-София, е заключителното събитие на трилогията „Живот заедно“, разказват от екипа.

Работата на двамата артисти - Джихан се занимава с материалността и движещите се

Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръснат над Средиземно море между Кан и Атниб, недалеч от Ванс. През 1934 – 1935 г. се опитва да се наложи и в България, но не среща нужното одобрение и подкрепа.

Подобно на други творци, и за Жорж Папазов обаче може да се каже, че никой не е пророк в собствената си страна. Защо е нужно тепърва да преоткриваме неговото изкуство и да го популяризираме, разказа в интервю изкуствоведът Мария Василева, която е гост-куратор на изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“.

Жорж Папазов е наричан „сюрреалист преди сюрреалистите“. Неговото изкуство обаче се разпростира отвъд тази парадигма, смята Мария Василева. По думите въпреки това, трябва да използваме тази рамка, за да го популяризираме: „Особено в настоящата 2024 г., когато се навършва век от прочутия „Манифест“ на Андре Бретон, който налива основите на сюрреализма през 1924 г.“

„Той е много типичен представител на модерното изкуство от началото на 20-и век, което тотално разчупва границите, което не се съобразява с никакви предишни стереотипи и натрупвания в историята на изкуството. Самият Папазов има доста разнообразно творчество в различни посоки. Естествено сюрреализмът присъства много активно, това е нещо, с което самият той се гордее“, допълни изкуствоведът.

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.

Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе. Произведението е създадено през ранните години на композитора – 1933-а, и е писано за водещото в онези години трио Паске.

Франсе е роден в семейство на музиканти. Баща му е директор на Консерваторията в Льо Ман, а майка му преподава пеене. Първата си пиеса той композира на 10-годишна възраст. Тя стига до педагожката Надя Буланже, която става негов основен преподавател. Франсе завършва Парижката консерватория и създава над 200 творби както за солови из

Галерията „Банк Аустрия Кунстфорум Виена“ откри изложбата  „Гоген - неочакван“, посветена на един от пионерите на модернизма. Това е първата цялостна ретроспектива нa художника във Виена от 60-те години на миналия век.

Пол Гоген (1848-1903) е представен  като един от художниците от втората половина на 19-и век, които извеждат образа извън реалността, за да го превърне в автономно произведение на изкуството. Той разбира живописта не като детайл от природата, а като изобразяване на настроения, архетипи и емоции.

„Гоген - неочакван“ илюстрира развитието на художника от късен импресионист към символист с нов живописен език. Неочаквано е не само качеството и богатството на картините, но преди всичко графичните цикли и скулптурите. Те са пример за промяната от академичен подход към свободен и неконвенционален подход към формата.<

Досъдебното производство, образувано във връзка с изземването на 72 огнестрелни оръжия от дома на актьора Ален Делон - един от последните гиганти на френското кино, е прекратено, съобщи прокуратурата в петък, съобщава АФП.

Това решение е взето, без да е имало възможност да бъде разпитан 88-годишният актьор „с оглед на неговата уязвимост“ и „след лекарски съвет“, заяви прокуратурата и добави, че „е разпоредено унищожаването на всички огнестрелни оръжия и боеприпаси“.

По време на претърсване следователите откриха истински арсенал: 72 оръжия, включително от категории А (определени огнестрелни оръжия и военни материали) и В (оръжия, използвани за спортна стрелба, и такива за професионална защита), като и повече от 3000 боеприпаса. 

Обискиращите са отбелязали и наличието на стрелбище в имота на актьора, който е голям почитател и колекционер на огнестрелни оръжи

Адам Валасек от Полша спечели първо място във Втория международен конкурс за млади тенори „Гласът на Камен“, който се проведе в Стара Загора.

Това съобщиха от пресцентъра на Държавна опера - Стара Загора, която беше домакин на надпреварата.

На второ място беше класиран Олег Лановий от Украйна, а бронзът беше присъден на Донгюм Ким от Южна Корея.

Наградите на победителите бяха връчени снощи по време на специална церемония след представяне на галаконцерта с финалистите.

В него взема участие седемте млади тенори, достигнали до третия етап на конкурса.

Всички участници бяха оценявани от авторитетно жури с председател  Хосе Кура, тенор, диригент, композитор и членове:Таня Иванова, учредител на фондация „Камен Чанев“; Красимира Стоянова, камерзенгерин на Виенската държавна опера; Веселина Кацарова, артистичен директор на Д

Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.

Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август. 

Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.

Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.

Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б

Отскоро Жорж Папазов е представен в културното сърце на Париж. Платното му „Мечтание“ от 1925 г. вече е част от експозицията на Националния музей за модерно изкуство на Франция в Центъра „Жорж Помпиду“. Това се случва с усилията на Мария Василева и дарение на картината от колекционера Георги Василев. 

„Това е изключително постижение. Не само заради това, че една картина е представена. Подобни музеи не вземат работи като дарение просто така. Те наистина искат да знаят какво ще правят с тези картини и как да ги социализират. Важното е, че в кураторския екип и директора има едно осъзнаване, че сюрреализмът не може да бъде свързан само с кръга около Андре Бретон“, посочи Мария Василева.

Изкуствоведът припомни, че Жорж Папазов отказва да бъде част от кръга около Бретон, към който се присъединяват художници, писатели, поети, скулптури, фотографи, театрални и кинодейци, имена като Андре Масон, Салвадор Дали, Марсел Дюшан, Макс Ернст, Хуан Миро, Жак Превер и много и други.

„Заради неговият, може би ямболски характер – цветен, непокорен, отказва да бъде част от тази група. Това му осигурява свобода, но в известен смисъл го изважда от сюрреализма в историята на изкуството. Това е една сериозна битка, която трябва тепърва всички ние да водим“, каза още Мария Василева.

Според нея забележителното творчество на Жорж Папазов трябва да бъде широко рекламирано и представяно от българската държава зад граница. Всички музеи по света искат да преоткриват големи имена и тук е нашата роля – да се опитаме да направим всичко възможно наистина Жорж Папазов да бъде оценен по достойнство: „Това е едно велико име, с което България може да се гордее. За съжаление, нашата култура, като че ли не може да посочи нито един художник от епохата на модернизма, който да бъде разпознаваем. Почти няма друга държава, която да остава в такава степен анонимна в това отношение. Жорж Папазов е една изключителна възможност в тази посока, но това не можем да го правим само с индивидуални стъпки.“

През май 2025 г. изложба на Жорж Папазов ще бъде представена в Националната галерия в хърватската столица Загреб, каза още Мария Василева: „През 30-те години той прави там изложба. Има една много хубава негова работа, която е откупена и се намира в колекцията на Националната галерия на Хърватия.“ 

Изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“ може да бъде видяна в ямболската художествена галерия до 10 декември. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Американски художник се маскира като Супермен, за да напомни на хората за силата на гласуването
Всяка година по време на избори в Тексас Дейвид Алкантар се превръща от кротък художник в Супермен, съобщава АП. На 46 години, Алкантар не скача на високи сгради. Но облечен в при ...
Корейско изкуство е представено в музейна галерия “Шарова къща“
Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в  музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция. П ...
Рапърката Карди Би пропуска музикален фестивал
Рапърката и носителка на "Грами" Карди Би е била приета в болница по спешност и се налага да отмени участието си в събота вечер на музикален фестивал в Атланта, предаде Асошиейтед ...
Музеят на модерното изкуство в Ню Йорк беше домакин на филмов бенефис, посветен на Самюъл Л. Джаксън
Музей на модерното изкуство (МоМА) в Ню Йорк беше домакин на бенефис, посветен на актьора и режисьор Самюъл Л. Джаксън, предаде Асошиейтед прес. Семейството и приятели почетоха нег ...
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс, предаде АФП.  Творецът, който е на 92 години, направи "саундтрака на нашия живот" с музикат ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт у нас
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се състои в същия ден, веднага след първоначално обявения концерт – на 16 декември в зала „Бъ ...
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България – на 17 декември в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите. Припомнят, че гостите о ...
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Филмът „Обединителят“, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, беше представен днес в Двореца на Националната художествена галерия. Автор на прод ...
Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година
Пианистът Иван Мелон Люис изнася единствения джаз концерт на „Пиано екстраваганца” тази година – на 31 октомври в Sofia Live Club. Музикантът има седем издадени ...
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в Музея на хумора и сатирата
Четири изложби от „Карикатурен салон – 2024“ бяха представени в залите на Музея на хумора и сатирата в Габрово.  Експозициите са подредени на втория и четвъ ...
Тикер в 00:00 ч.
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се съ ...
Начало Тонът на времето
310
Тонът на времето

Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе.Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият.

| 24 Октомври 2024, 21:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложбата
Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника
Снимка © БТА

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.

Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.

За първи път Световното първенство по спортни танци ще се проведе в зала „Арена“ в Бургас между 30 август и 1 септември, съобщават организаторите от Българска федерация по спортни танци и клуб по спортни танци “Бургас”.

Двойки от над 25 държави ще вземат участие в шоу програмите на мащабния форум по латиноамерикански танци, който е подкрепен от Международната федерация по танци и се осъществява със съдействието на Община Бургас.

Състезатели от Грузия, САЩ, Молдова, Украйна, Румъния, Чехия, Италия, Франция, Словакия, Узбекистан, Казахстан, Германия и България са част от записалите се за участие, чиито представители ще танцуват в Бургас. Участниците ще се състезават в няколко категории, разделени на двойки и соло изпълнители. Те ще представят свои оригинални хореографии в стилове като румба, ча-ча-ча, пасо добле, джайф и други. Тяхното представяне

Две успоредни изложби в музея на Фрида Кало (1907-1954) в Мексико представят нови подробности от живота й, съобщи „Монд“. Поводът е седемдесетгодишнината от смъртта на художничката.

Фрида Кало умира едва на 47 години на 13 юли 1954 г. Мексико се стреми да представи неизвестни досега аспекти от личността на Кало, превърнала се в истинска световна икона както заради творчеството си, така и заради своята личност.

„Синята къща“ в квартал Койоакан, Мексико, където Фрида живее 36 години, е превърната в музей.

Притежаваме 18 творби на Фрида, но най-ценен е архивът – кореспонденцията на художничката, книгите с бележки, колекциите й с изкуство от предиспанския период, снимки, каза Перла Лабарте, директор на музея.

„Синята къща“ се простира на 800 кв. м. Тя е бягство от болката в живота на Фрида Кало и дом, който споделя

Няма друга холивудска звезда, която да е така свързана с Венеция, като Джордж Клуни, съобщи Асошиейтед прес.

Актьорът за пръв път участва на кинофестивала във Венеция преди 26 години с "Извън контрол", преди 19 години дебютира като режисьор с "Лека нощ и късмет", с който е номиниран за най-добър режисьор, а преди десет години се ожени за Амал Аламудин в петзведния хотел Aman Venice Grand Canal.

Венеция е градът, за който той, както и мнозина други, смятат, че е сред най-красивите в света. Но за разлика от повечето хора Клуни притежава къща с петнадесет спални на няколко часа път от града, на брега на езерото Комо, която се появява и в кадри от "Бандата на Оушън".

Макар никога да не е прекален далеч от Венеция и от филмовия фестивал, провеждащ се там, е изненадващо, че Клуни не е представял свой филмов дебют в града от седем години. Това обаче ще се пр

Самостоятелната изложба на скулптора Радостин Дамасков ще бъде открита днес в галерия „Минерва“. 

Изложбата може да бъде видяна от 8 август до 9 септември, съобщават организаторите.

Радостин Дамасков е роден през 1957 г. в град Бургас. Завършил е скулптура през 1982 г., а от 1987 г. е член на Съюза на българските художници.

Дамасков е участвал в много изложби в България и чужбина, както и в международни симпозиуми по скулптура. Работи в областта на малката пластика и монументалните форми. През 2010 г. печели национален конкурс и реализация на паметник на поетесата Петя Дубарова.

През 2011 г. създава първия нулев километър в България, намиращ се в град Бургас. За своите скулптури в камък и бронз получава дипломи от Министерствата на културата в Унгария, Грузия и Армения, както и почетния знак на Бургас. 

Творби, дело на Дамасков, са притежа

Институтът за съвременно изкуство – София (ИСИ - София) представя изложбата „Спътници в живота“ - инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев. Куратори на експозицията са Катя Ангелова и Лукреция Чипители. Творбите може да бъдат разгледани от 27 септември до 25 октомври в галерия ИСИ-София, съобщават организаторите.

„Третата глава на „Живот заедно“ (Living Together), озаглавена „Разказване“ (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува. „Спътници в историята“, специфичната за мястото инсталация на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев в галерията на ИСИ-София, е заключителното събитие на трилогията „Живот заедно“, разказват от екипа.

Работата на двамата артисти - Джихан се занимава с материалността и движещите се

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръснат над Средиземно море между Кан и Атниб, недалеч от Ванс. През 1934 – 1935 г. се опитва да се наложи и в България, но не среща нужното одобрение и подкрепа.

Подобно на други творци, и за Жорж Папазов обаче може да се каже, че никой не е пророк в собствената си страна. Защо е нужно тепърва да преоткриваме неговото изкуство и да го популяризираме, разказа в интервю изкуствоведът Мария Василева, която е гост-куратор на изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“.

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.

Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе. Произведението е създадено през ранните години на композитора – 1933-а, и е писано за водещото в онези години трио Паске.

Франсе е роден в семейство на музиканти. Баща му е директор на Консерваторията в Льо Ман, а майка му преподава пеене. Първата си пиеса той композира на 10-годишна възраст. Тя стига до педагожката Надя Буланже, която става негов основен преподавател. Франсе завършва Парижката консерватория и създава над 200 творби както за солови из

Галерията „Банк Аустрия Кунстфорум Виена“ откри изложбата  „Гоген - неочакван“, посветена на един от пионерите на модернизма. Това е първата цялостна ретроспектива нa художника във Виена от 60-те години на миналия век.

Пол Гоген (1848-1903) е представен  като един от художниците от втората половина на 19-и век, които извеждат образа извън реалността, за да го превърне в автономно произведение на изкуството. Той разбира живописта не като детайл от природата, а като изобразяване на настроения, архетипи и емоции.

„Гоген - неочакван“ илюстрира развитието на художника от късен импресионист към символист с нов живописен език. Неочаквано е не само качеството и богатството на картините, но преди всичко графичните цикли и скулптурите. Те са пример за промяната от академичен подход към свободен и неконвенционален подход към формата.<

Досъдебното производство, образувано във връзка с изземването на 72 огнестрелни оръжия от дома на актьора Ален Делон - един от последните гиганти на френското кино, е прекратено, съобщи прокуратурата в петък, съобщава АФП.

Това решение е взето, без да е имало възможност да бъде разпитан 88-годишният актьор „с оглед на неговата уязвимост“ и „след лекарски съвет“, заяви прокуратурата и добави, че „е разпоредено унищожаването на всички огнестрелни оръжия и боеприпаси“.

По време на претърсване следователите откриха истински арсенал: 72 оръжия, включително от категории А (определени огнестрелни оръжия и военни материали) и В (оръжия, използвани за спортна стрелба, и такива за професионална защита), като и повече от 3000 боеприпаса. 

Обискиращите са отбелязали и наличието на стрелбище в имота на актьора, който е голям почитател и колекционер на огнестрелни оръжи

Адам Валасек от Полша спечели първо място във Втория международен конкурс за млади тенори „Гласът на Камен“, който се проведе в Стара Загора.

Това съобщиха от пресцентъра на Държавна опера - Стара Загора, която беше домакин на надпреварата.

На второ място беше класиран Олег Лановий от Украйна, а бронзът беше присъден на Донгюм Ким от Южна Корея.

Наградите на победителите бяха връчени снощи по време на специална церемония след представяне на галаконцерта с финалистите.

В него взема участие седемте млади тенори, достигнали до третия етап на конкурса.

Всички участници бяха оценявани от авторитетно жури с председател  Хосе Кура, тенор, диригент, композитор и членове:Таня Иванова, учредител на фондация „Камен Чанев“; Красимира Стоянова, камерзенгерин на Виенската държавна опера; Веселина Кацарова, артистичен директор на Д

Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.

Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август. 

Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.

Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.

Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б

Жорж Папазов е наричан „сюрреалист преди сюрреалистите“. Неговото изкуство обаче се разпростира отвъд тази парадигма, смята Мария Василева. По думите въпреки това, трябва да използваме тази рамка, за да го популяризираме: „Особено в настоящата 2024 г., когато се навършва век от прочутия „Манифест“ на Андре Бретон, който налива основите на сюрреализма през 1924 г.“

„Той е много типичен представител на модерното изкуство от началото на 20-и век, което тотално разчупва границите, което не се съобразява с никакви предишни стереотипи и натрупвания в историята на изкуството. Самият Папазов има доста разнообразно творчество в различни посоки. Естествено сюрреализмът присъства много активно, това е нещо, с което самият той се гордее“, допълни изкуствоведът.

Отскоро Жорж Папазов е представен в културното сърце на Париж. Платното му „Мечтание“ от 1925 г. вече е част от експозицията на Националния музей за модерно изкуство на Франция в Центъра „Жорж Помпиду“. Това се случва с усилията на Мария Василева и дарение на картината от колекционера Георги Василев. 

„Това е изключително постижение. Не само заради това, че една картина е представена. Подобни музеи не вземат работи като дарение просто така. Те наистина искат да знаят какво ще правят с тези картини и как да ги социализират. Важното е, че в кураторския екип и директора има едно осъзнаване, че сюрреализмът не може да бъде свързан само с кръга около Андре Бретон“, посочи Мария Василева.

Изкуствоведът припомни, че Жорж Папазов отказва да бъде част от кръга около Бретон, към който се присъединяват художници, писатели, поети, скулптури, фотографи, театрални и кинодейци, имена като Андре Масон, Салвадор Дали, Марсел Дюшан, Макс Ернст, Хуан Миро, Жак Превер и много и други.

„Заради неговият, може би ямболски характер – цветен, непокорен, отказва да бъде част от тази група. Това му осигурява свобода, но в известен смисъл го изважда от сюрреализма в историята на изкуството. Това е една сериозна битка, която трябва тепърва всички ние да водим“, каза още Мария Василева.

Според нея забележителното творчество на Жорж Папазов трябва да бъде широко рекламирано и представяно от българската държава зад граница. Всички музеи по света искат да преоткриват големи имена и тук е нашата роля – да се опитаме да направим всичко възможно наистина Жорж Папазов да бъде оценен по достойнство: „Това е едно велико име, с което България може да се гордее. За съжаление, нашата култура, като че ли не може да посочи нито един художник от епохата на модернизма, който да бъде разпознаваем. Почти няма друга държава, която да остава в такава степен анонимна в това отношение. Жорж Папазов е една изключителна възможност в тази посока, но това не можем да го правим само с индивидуални стъпки.“

През май 2025 г. изложба на Жорж Папазов ще бъде представена в Националната галерия в хърватската столица Загреб, каза още Мария Василева: „През 30-те години той прави там изложба. Има една много хубава негова работа, която е откупена и се намира в колекцията на Националната галерия на Хърватия.“ 

Изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“ може да бъде видяна в ямболската художествена галерия до 10 декември. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Американски художник се маскира като Супермен, за да напомни на хората за силата на гласуването
Корейско изкуство е представено в музейна галерия “Шарова къща“
Рапърката Карди Би пропуска музикален фестивал
Музеят на модерното изкуство в Ню Йорк беше домакин на филмов бенефис, посветен на Самюъл Л. Джаксън
Стивън Спилбърг продуцира и участва в документален филм за композитора Джон Уилямс
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт у нас
Калейдоскоп
Белградската рок група Van Gogh пристига за първи път в България
Цветни аспекти
Филмът „Обединителят“ за цар Борис Трети беше представен в Националната галерия
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.