NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника
6182
Тонът на времето

Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име. Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“

| 24 Октомври 2024, 21:48 ч.
Изложбата
Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника
Снимка © БТА

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.

Първата си изложба в България ще открие в Хасково родената в Симеоновград художничка Тихомира Толева - Тия, която от години живее и работи в Исландия, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация. 

Картините й, предимно пейзажи, в които има вградена вулканична маса, са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд". За стила, в който работи, авторката споделя, че е смесен – реализъм с абстракция. 

В изложбата, която ще бъде открита на трети октомври в хасковската галерия „Форум“, ще бъдат представени и произведения, в които има вложена  вулканична маса от наскоро изригналия вулкан "Рейкянес", съобщи директорът на  от изложбената зала Татяна Форева.

В навечерието на Деня на народните будители, който отбелязваме на 1 ноември, в Регионалния исторически музей (РИМ) в Благоевград бе открита изложбата на Македонския научен институт „Кузман Шапкарев – живот и дело“. 

Изложбата проследява живота и творческия път на големия възрожденец, разказа уредникът в музея в Благоевград д-р Елена Чалгънова. По думите творческият път на Шапкарев е многопластов, а още съвременниците му подчертават неговата изключителна енергия и работоспособност. Благодарение на трудолюбието си успява да постигне толкова много в рамките на един живот, посочи д-р Чалгънова. 

Кузман Шапкарев има 30-годишна практика, която упражнява в различни градове на географската област Македония – Струга, Битоля, Кукуш, Прилеп, Солун, разказа историкът и уредник в РИМ – Благоевград. Той е и инициатор за създаването на мъжка ги

Трябва да подхождате към музиката с автентична уязвимост – и като слушател, и като изпълнител, за да отвори наистина пространството на своята сила, казва пианистът Торд Густавсен, броени часове преди концерта му в София.

Събитието е на 12 ноември в зала „България”, по покана на „Джаз плюс“.

Заедно със своето трио, в което са барабанистът Йарле Веспестад и басистът Стейнар Ракнес, Густавсен представя новия си албум The Seeing.  Дълбочина, съзерцание, духовност, органичност и медитация  са част от думите, които най-често има в отзивите за този нов проект. Норвежкият музикант го нарича „неподсладена красота“.

На въпроса чувствате ли се като поет зад пианото, отговаря: „Понякога да. Поет, свещеник, психолог, ученик, но

Изложба на покойния Борислав Борозанов ще бъде открита в столичната „Галерия 88“. Вернисажът е на 26 септември, изложбата може да се разгледа до 31 октомври, съобщиха домакините на събитието .

„В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен - все едно снимам собствения си живот. Като автопортрет, който се движи във времето“, казва авторът, цитиран от организаторите на изложбата.

„Изложбата е изключителна, невероятна изложба в черно-бяло“, коментират от екипа на галерията.

Днес виртуозният пианист Иван Янъков ще свири музика на Бетовен на сцената на старозагорската опера. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувани на официалния сайт на културната институция. Меломаните ще имат възможността да се насладят на симфоничен концерт с оркестъра на Държавна опера-Стара Загора под диригентството на маестро Ивайло Кринчев. Гост-концертмайстор ще бъде изтъкнатият български цигулар и педагог Мичо Димитров. 

Ще бъдат представени музика на Бетовен и Дворжак с техните знакови произведения. В първата част на програмата ще прозвучи  Концертът за пиано и оркестър N 5 на Лудвиг ван Бетовен със солист Иван Янъков. Във втората част на празничната симфонична вечер почитателите на класическата музика ще се срещнат с Осма симфония на Антонин Дворжак. 

Припомняме, че  през май т.г. къща музей „Панчо Владигеров&ldquo

Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръснат над Средиземно море между Кан и Атниб, недалеч от Ванс. През 1934 – 1935 г. се опитва да се наложи и в България, но не среща нужното одобрение и подкрепа.

Подобно на други творци, и за Жорж Папазов обаче може да се каже, че никой не е пророк в собствената си страна. Защо е нужно тепърва да преоткриваме неговото изкуство и да го популяризираме, разказа в интервю изкуствоведът Мария Василева, която е гост-куратор на изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“.

Жорж Папазов е наричан „сюрреалист преди сюрреалистите“. Неговото изкуство обаче се разпростира отвъд тази парадигма, смята Мария Василева. По думите въпреки това, трябва да използваме тази рамка, за да го популяризираме: „Особено в настоящата 2024 г., когато се навършва век от прочутия „Манифест“ на Андре Бретон, който налива основите на сюрреализма през 1924 г.“

„Той е много типичен представител на модерното изкуство от началото на 20-и век, което тотално разчупва границите, което не се съобразява с никакви предишни стереотипи и натрупвания в историята на изкуството. Самият Папазов има доста разнообразно творчество в различни посоки. Естествено сюрреализмът присъства много активно, това е нещо, с което самият той се гордее“, допълни изкуствоведът.

Граждани се събраха тази вечер пред Народния театър "Иван Вазов" в подкрепа на постановката "Оръжията и човекът", чиято премиера се състоя преди дни и предизвика протести и напрежение.

Инициатор на мирната проява е Асоциацията за свободен театър.

Тук съм, за да защитим правото на артистите да правят представления, както и на хората да се изразяват свободно, каза Атанас Атанасов, който участва в демонстрацията. Той каза още, че изобщо не приема обидите на групи хора да бъдат причина за цензура, за спиране на представления и затваряне на театри. Още не съм гледал постановката, но проявявам интерес и със сигурност ще си купя билет за нея, посочи Атанасов.

Тук съм, защото силно вярвам, че не е редно хора да бъдат нападани и удряни заради това, че идват на театър, каза друг участник - Христо Милев. Той настоя да се вземат мерки спрямо ограничаването на свободното прав

Галерия "Сердика" представя изложба с творби от фонда си по повод своята 10-а годишнина. Експозицията ще бъде открита на 13 ноември, информират организаторите.

"Галерия "Сердика" е представяла и ще продължи да представя на скъпата си публика, както автори на класическата живопис и скулптура, така и на модерното, съвременно българско изкуство“, казват от екипа.

Галерията е открита в края на 2014 година. Тя е част от дружеството „Пазари Възраждане“ ЕАД към Столична Община. Намира се на територията на най-големия и най-стар пазар - Женски пазар. Откриването на галерията през 2014 година е дело на тогавашния кмет Йорданка Фандъкова, зам.-кмета Тодор Чобанов и посланика на Израел към 2014 година – Шаул Камиса Раз.

/ВСР

На 11 октомври ще бъде открит Есенен салон на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серякова къща“ в Троян, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Залите на галерията ще приютят най-новите живописни, керамични и пластични творби, създадени от членовете на дружеството.

През миналата година в рамките на салона са представени над 90 творби, а очакванията на галеристката са в изложбата през настоящата година да вземат участие между 20 и 30 автори.  Тя допълни, че галерията работи и с други троянски и гостуващи художници, който не са членове на ДТХ.

Събитието, което се провежда вече повече от 30 години, традиционно е съпътствано от музикални изпълнения. Този път ще гостува пианистът Краси Тодоров, член на група Jeremy. През годините той е бил пианист на Д2, работил е с Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Мастило и много други.

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта. 

„Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.

Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година.

„В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на х

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.

Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.

Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.

„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и

Отскоро Жорж Папазов е представен в културното сърце на Париж. Платното му „Мечтание“ от 1925 г. вече е част от експозицията на Националния музей за модерно изкуство на Франция в Центъра „Жорж Помпиду“. Това се случва с усилията на Мария Василева и дарение на картината от колекционера Георги Василев. 

„Това е изключително постижение. Не само заради това, че една картина е представена. Подобни музеи не вземат работи като дарение просто така. Те наистина искат да знаят какво ще правят с тези картини и как да ги социализират. Важното е, че в кураторския екип и директора има едно осъзнаване, че сюрреализмът не може да бъде свързан само с кръга около Андре Бретон“, посочи Мария Василева.

Изкуствоведът припомни, че Жорж Папазов отказва да бъде част от кръга около Бретон, към който се присъединяват художници, писатели, поети, скулптури, фотографи, театрални и кинодейци, имена като Андре Масон, Салвадор Дали, Марсел Дюшан, Макс Ернст, Хуан Миро, Жак Превер и много и други.

„Заради неговият, може би ямболски характер – цветен, непокорен, отказва да бъде част от тази група. Това му осигурява свобода, но в известен смисъл го изважда от сюрреализма в историята на изкуството. Това е една сериозна битка, която трябва тепърва всички ние да водим“, каза още Мария Василева.

Според нея забележителното творчество на Жорж Папазов трябва да бъде широко рекламирано и представяно от българската държава зад граница. Всички музеи по света искат да преоткриват големи имена и тук е нашата роля – да се опитаме да направим всичко възможно наистина Жорж Папазов да бъде оценен по достойнство: „Това е едно велико име, с което България може да се гордее. За съжаление, нашата култура, като че ли не може да посочи нито един художник от епохата на модернизма, който да бъде разпознаваем. Почти няма друга държава, която да остава в такава степен анонимна в това отношение. Жорж Папазов е една изключителна възможност в тази посока, но това не можем да го правим само с индивидуални стъпки.“

През май 2025 г. изложба на Жорж Папазов ще бъде представена в Националната галерия в хърватската столица Загреб, каза още Мария Василева: „През 30-те години той прави там изложба. Има една много хубава негова работа, която е откупена и се намира в колекцията на Националната галерия на Хърватия.“ 

Изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“ може да бъде видяна в ямболската художествена галерия до 10 декември. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 19:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
6182
Тонът на времето

Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе.Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият.

| 24 Октомври 2024, 21:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложбата
Изложбата "Жорж Папазов, когото (не) познаваме" е посветена на 130 години от рождението на художника
Снимка © БТА

Сюрреалист или не само? Модернист, високо оценен зад пределите на България, но непризнат у нас приживе. Художникът Жорж Папазов – познатият и непознатият. Това представя изложба, посветена на 130 години от рождението му, в галерията в родния му Ямбол, която носи неговото име.

Експозицията включва 34 творби от фондовете на Националната художествена галерия, на сливенската галерия „Димитър Добрович“ и на ямболската галерия „Жорж Папазов“. Представени са и непоказвани до момента рисунки на Жорж Папазов от 20-те години на миналия век, които са от частната колекция на Георги Василев.

Първата си изложба в България ще открие в Хасково родената в Симеоновград художничка Тихомира Толева - Тия, която от години живее и работи в Исландия, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация. 

Картините й, предимно пейзажи, в които има вградена вулканична маса, са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд". За стила, в който работи, авторката споделя, че е смесен – реализъм с абстракция. 

В изложбата, която ще бъде открита на трети октомври в хасковската галерия „Форум“, ще бъдат представени и произведения, в които има вложена  вулканична маса от наскоро изригналия вулкан "Рейкянес", съобщи директорът на  от изложбената зала Татяна Форева.

В навечерието на Деня на народните будители, който отбелязваме на 1 ноември, в Регионалния исторически музей (РИМ) в Благоевград бе открита изложбата на Македонския научен институт „Кузман Шапкарев – живот и дело“. 

Изложбата проследява живота и творческия път на големия възрожденец, разказа уредникът в музея в Благоевград д-р Елена Чалгънова. По думите творческият път на Шапкарев е многопластов, а още съвременниците му подчертават неговата изключителна енергия и работоспособност. Благодарение на трудолюбието си успява да постигне толкова много в рамките на един живот, посочи д-р Чалгънова. 

Кузман Шапкарев има 30-годишна практика, която упражнява в различни градове на географската област Македония – Струга, Битоля, Кукуш, Прилеп, Солун, разказа историкът и уредник в РИМ – Благоевград. Той е и инициатор за създаването на мъжка ги

Трябва да подхождате към музиката с автентична уязвимост – и като слушател, и като изпълнител, за да отвори наистина пространството на своята сила, казва пианистът Торд Густавсен, броени часове преди концерта му в София.

Събитието е на 12 ноември в зала „България”, по покана на „Джаз плюс“.

Заедно със своето трио, в което са барабанистът Йарле Веспестад и басистът Стейнар Ракнес, Густавсен представя новия си албум The Seeing.  Дълбочина, съзерцание, духовност, органичност и медитация  са част от думите, които най-често има в отзивите за този нов проект. Норвежкият музикант го нарича „неподсладена красота“.

На въпроса чувствате ли се като поет зад пианото, отговаря: „Понякога да. Поет, свещеник, психолог, ученик, но

Изложба на покойния Борислав Борозанов ще бъде открита в столичната „Галерия 88“. Вернисажът е на 26 септември, изложбата може да се разгледа до 31 октомври, съобщиха домакините на събитието .

„В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен - все едно снимам собствения си живот. Като автопортрет, който се движи във времето“, казва авторът, цитиран от организаторите на изложбата.

„Изложбата е изключителна, невероятна изложба в черно-бяло“, коментират от екипа на галерията.

Днес виртуозният пианист Иван Янъков ще свири музика на Бетовен на сцената на старозагорската опера. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувани на официалния сайт на културната институция. Меломаните ще имат възможността да се насладят на симфоничен концерт с оркестъра на Държавна опера-Стара Загора под диригентството на маестро Ивайло Кринчев. Гост-концертмайстор ще бъде изтъкнатият български цигулар и педагог Мичо Димитров. 

Ще бъдат представени музика на Бетовен и Дворжак с техните знакови произведения. В първата част на програмата ще прозвучи  Концертът за пиано и оркестър N 5 на Лудвиг ван Бетовен със солист Иван Янъков. Във втората част на празничната симфонична вечер почитателите на класическата музика ще се срещнат с Осма симфония на Антонин Дворжак. 

Припомняме, че  през май т.г. къща музей „Панчо Владигеров&ldquo

Жорж Папазов е роден в Ямбол през 1894 г. Твори и прави изложби в различни европейски столици – Мюнхен, Виена, Берлин, Париж. Основната част от живота му преминава във Франция, където се установява през 1924 г. Там почива през 1972 г., а прахът му е разпръснат над Средиземно море между Кан и Атниб, недалеч от Ванс. През 1934 – 1935 г. се опитва да се наложи и в България, но не среща нужното одобрение и подкрепа.

Подобно на други творци, и за Жорж Папазов обаче може да се каже, че никой не е пророк в собствената си страна. Защо е нужно тепърва да преоткриваме неговото изкуство и да го популяризираме, разказа в интервю изкуствоведът Мария Василева, която е гост-куратор на изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“.

Граждани се събраха тази вечер пред Народния театър "Иван Вазов" в подкрепа на постановката "Оръжията и човекът", чиято премиера се състоя преди дни и предизвика протести и напрежение.

Инициатор на мирната проява е Асоциацията за свободен театър.

Тук съм, за да защитим правото на артистите да правят представления, както и на хората да се изразяват свободно, каза Атанас Атанасов, който участва в демонстрацията. Той каза още, че изобщо не приема обидите на групи хора да бъдат причина за цензура, за спиране на представления и затваряне на театри. Още не съм гледал постановката, но проявявам интерес и със сигурност ще си купя билет за нея, посочи Атанасов.

Тук съм, защото силно вярвам, че не е редно хора да бъдат нападани и удряни заради това, че идват на театър, каза друг участник - Христо Милев. Той настоя да се вземат мерки спрямо ограничаването на свободното прав

Галерия "Сердика" представя изложба с творби от фонда си по повод своята 10-а годишнина. Експозицията ще бъде открита на 13 ноември, информират организаторите.

"Галерия "Сердика" е представяла и ще продължи да представя на скъпата си публика, както автори на класическата живопис и скулптура, така и на модерното, съвременно българско изкуство“, казват от екипа.

Галерията е открита в края на 2014 година. Тя е част от дружеството „Пазари Възраждане“ ЕАД към Столична Община. Намира се на територията на най-големия и най-стар пазар - Женски пазар. Откриването на галерията през 2014 година е дело на тогавашния кмет Йорданка Фандъкова, зам.-кмета Тодор Чобанов и посланика на Израел към 2014 година – Шаул Камиса Раз.

/ВСР

На 11 октомври ще бъде открит Есенен салон на Дружеството на троянските художници (ДТХ) в галерия „Серякова къща“ в Троян, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Залите на галерията ще приютят най-новите живописни, керамични и пластични творби, създадени от членовете на дружеството.

През миналата година в рамките на салона са представени над 90 творби, а очакванията на галеристката са в изложбата през настоящата година да вземат участие между 20 и 30 автори.  Тя допълни, че галерията работи и с други троянски и гостуващи художници, който не са членове на ДТХ.

Събитието, което се провежда вече повече от 30 години, традиционно е съпътствано от музикални изпълнения. Този път ще гостува пианистът Краси Тодоров, член на група Jeremy. През годините той е бил пианист на Д2, работил е с Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Мастило и много други.

Документален филм разкрива портрет на холивудската легенда и активистка Елизабет Тейлър, разказан със собствените думи, чрез новооткрити записи на интервюта. 

„Елизабет Тейлър: Изгубените записи”, режисиран от всепризнатия режисьор Нанет Бърщайн (Hillary, The Kid Stays in the Picture), ще има тв премиера на 4 август, съобщават от HBO.

Световната премиера на лентата бе на фестивала в Кан тази година.

„В този разкриващ портрет на холивудската легенда Елизабет Тейлър разказва своята история, канейки публиката да преоткрие не само мегазвездата от Златния век на Холивуд, но и сложната личност, обградена от слава, още от ранна детска възраст. Чрез наскоро възстановени интервюта с Тейлър и чрез безпрецедентен достъп до личния й архив, филмът разкрива комплицирания вътрешен живот и уязвимостта на х

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.

Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.

Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.

„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и

Жорж Папазов е наричан „сюрреалист преди сюрреалистите“. Неговото изкуство обаче се разпростира отвъд тази парадигма, смята Мария Василева. По думите въпреки това, трябва да използваме тази рамка, за да го популяризираме: „Особено в настоящата 2024 г., когато се навършва век от прочутия „Манифест“ на Андре Бретон, който налива основите на сюрреализма през 1924 г.“

„Той е много типичен представител на модерното изкуство от началото на 20-и век, което тотално разчупва границите, което не се съобразява с никакви предишни стереотипи и натрупвания в историята на изкуството. Самият Папазов има доста разнообразно творчество в различни посоки. Естествено сюрреализмът присъства много активно, това е нещо, с което самият той се гордее“, допълни изкуствоведът.

Отскоро Жорж Папазов е представен в културното сърце на Париж. Платното му „Мечтание“ от 1925 г. вече е част от експозицията на Националния музей за модерно изкуство на Франция в Центъра „Жорж Помпиду“. Това се случва с усилията на Мария Василева и дарение на картината от колекционера Георги Василев. 

„Това е изключително постижение. Не само заради това, че една картина е представена. Подобни музеи не вземат работи като дарение просто така. Те наистина искат да знаят какво ще правят с тези картини и как да ги социализират. Важното е, че в кураторския екип и директора има едно осъзнаване, че сюрреализмът не може да бъде свързан само с кръга около Андре Бретон“, посочи Мария Василева.

Изкуствоведът припомни, че Жорж Папазов отказва да бъде част от кръга около Бретон, към който се присъединяват художници, писатели, поети, скулптури, фотографи, театрални и кинодейци, имена като Андре Масон, Салвадор Дали, Марсел Дюшан, Макс Ернст, Хуан Миро, Жак Превер и много и други.

„Заради неговият, може би ямболски характер – цветен, непокорен, отказва да бъде част от тази група. Това му осигурява свобода, но в известен смисъл го изважда от сюрреализма в историята на изкуството. Това е една сериозна битка, която трябва тепърва всички ние да водим“, каза още Мария Василева.

Според нея забележителното творчество на Жорж Папазов трябва да бъде широко рекламирано и представяно от българската държава зад граница. Всички музеи по света искат да преоткриват големи имена и тук е нашата роля – да се опитаме да направим всичко възможно наистина Жорж Папазов да бъде оценен по достойнство: „Това е едно велико име, с което България може да се гордее. За съжаление, нашата култура, като че ли не може да посочи нито един художник от епохата на модернизма, който да бъде разпознаваем. Почти няма друга държава, която да остава в такава степен анонимна в това отношение. Жорж Папазов е една изключителна възможност в тази посока, но това не можем да го правим само с индивидуални стъпки.“

През май 2025 г. изложба на Жорж Папазов ще бъде представена в Националната галерия в хърватската столица Загреб, каза още Мария Василева: „През 30-те години той прави там изложба. Има една много хубава негова работа, която е откупена и се намира в колекцията на Националната галерия на Хърватия.“ 

Изложбата „Жорж Папазов когото (не) познаваме“ може да бъде видяна в ямболската художествена галерия до 10 декември. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.